Príroda je bohatá na bylinky, ktoré dokážu prinavrátiť pružnosť pleti a urobiť tvár mladistvejšou. Nasledujúce bylinné prípravky majú výrazné vlastnosti proti starnutiu:
- aloe – hydratuje, podporuje regeneráciu buniek;
- nechtík (nechtík) – pôsobí antibakteriálne, upokojuje, vyhladzuje vrásky, dodáva hydratáciu;
- levanduľa – zmierňuje podráždenie, obnovuje zdravú pleť;
- podbeľ – vyhladzuje vrásky a dodáva pokožke zamatový pocit;
- žihľava – obnovuje elasticitu, urýchľuje metabolizmus vo vrstvách pokožky;
- petržlen – vyživuje, hydratuje, bojuje proti vráskam a rozjasňuje pleť;
- mäta pieporná – má tonizujúci a osviežujúci účinok;
- púpava – zosvetľuje pigmentované miesta;
- harmanček – podporuje regeneráciu buniek, spomaľuje proces starnutia, zabraňuje vzniku vrások súvisiacich s vekom a na tvári;
- rozmarín – napína a vyhladzuje pokožku;
- praslička roľná – zabraňuje ochabovaniu, pomáha vyrovnať sa s problémami mastnej pleti;
- tymián (tymián) – hydratuje pokožku náchylnú na suchosť, pôsobí proti tvorbe vrások;
- Salvia officinalis – má výrazný liftingový účinok;
- Plody jarabiny – majú slabé antioxidačné vlastnosti, čistia póry a vyhladzujú pokožku.
V závislosti od zloženia, kvalít a vlastností liečivej rastliny sa môže použiť vo forme nálevu, roztoku na obklad alebo ako súčasť kozmetických masiek. Kozmetický ľad vyrobený z bylinkového odvaru účinne bojuje proti vráskam.
Byliny, ktoré poskytujú starostlivosť
Pre kozmetické procedúry sa rastlinné suroviny vyberajú s prihliadnutím na typ pleti a jej potreby:
- Pre mastnú pleť odborníci odporúčajú používať palinu, ľubovník, lopúch, žihľavu, šalviu, podbeľ, lipnicu a šnúru.
- Suchej pokožke prospeje použitie kôpru (rastliny a semená), petržlenu, púpavy, rebríka, tymianu, jarabiny, rozmarínu, medovky alebo mäty, levandule, nechtíka (nechtíka), harmančeka, lupeňov ruží a chmeľových šištičiek.
- Problémová pleť si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Môžete si ho zabezpečiť pomocou skorocelu, aloe, verbeny (holubej trávy), nechtíka, slamienky, mäty piepornej a prasličky.
Tieto rastliny sa používajú samostatne aj ako súčasť viaczložkových produktov. Hodia sa k iným zložkám, ale vyžadujú dodržiavanie pomerov a pravidiel používania.
Existujú rôzne spôsoby použitia rastlinných materiálov v domácej kozmeteológii. Môže sa použiť ako čerstvý, tak aj sušený.
Omladenie problematickej pleti
Maska sa pripravuje na základe farmaceutického harmančeka. Farba harmančeka je jednou z najpopulárnejších drog v bylinnej medicíne. Jemne sa stará o pokožku tváre, vyhladzuje vrásky, dodáva potrebnú výživu a hydratáciu. Protizápalové vlastnosti harmančeka budú užitočné pri starostlivosti o problémovú pokožku.
Na prípravu masky budete potrebovať: dezertnú lyžicu kefíru alebo kyslého mlieka, rovnaké množstvo harmančeka, jedno kuracie vajce.
Všetky ingrediencie spolu vyšľaháme v mixéri. Hotovú masku naneste na pokožku dvadsať minút.
Tento produkt sa odporúča používať nielen na tvár, ale aj na krk.
Vyhladenie vrások pod očami a vrany
Maska vyrobená zo zmesi suchých drvených bylín: mäta, plantain, harmanček pomôže vyhladiť vrásky v rohoch očí a na dolnom viečku.
Dezertná lyžica každej zložky sa spojí v jednej nádobe a naleje sa pohárom (200 ml) vriacej vody. Potom sa produkt varí 10-15 minút na miernom ohni. Tekutina sa scedí a odstaví, k bylinkám sa pridá lyžička škrobu a dobre sa premieša.
Doba pôsobenia masky je 20 minút. Po uplynutí tejto doby umyte tvár vývarom alebo vodou.
Obnova starnúcej a starnúcej pleti
Obnoviť pružnosť zrelej pleti a vyhladiť jemné vrásky je možné systematickým používaním prípravku z listov šalvie, kvetov harmančeka, ľubovníka a lipového kvetu. Suroviny sa odoberajú suché v rovnakých častiach, napríklad čajová lyžička alebo dezertná lyžička.
Pomocou mlynčeka na kávu alebo mixéra rozdrvte bylinky na múku, pridajte vriacu vodu a premiešajte. Potom pridajte lyžicu kyslej smotany alebo silnej domácej smotany, lyžičku akéhokoľvek rastlinného oleja.
Produkt naneste na tvár po dobu 20 minút.
Zosvetlenie zrelej pleti
S pribúdajúcim vekom mnoho žien trpí na výskyt stareckých škvŕn. Na túto kozmetickú vadu dobre funguje maska vyrobená zo žihľavy.
Pripravuje sa z lyžice nasekanej suchej žihľavy, polovice lyžice citrónovej šťavy a lyžice smotany.
Žihľavy sa zmiešajú so šťavou, potom sa pridá šťava. Suroviny sa musia dobre premiešať a nechať 15 minút lúhovať. Potom sa produkt nanáša na tvár v niekoľkých vrstvách pomocou kozmetického štetca. Doba pôsobenia masky nie je dlhšia ako 15 minút.
Takéto postupy je možné vykonávať na podráždenej pokožke, ktorá je náchylná na časté vysychanie.
Bylinná ošetrujúca maska
O pleť sa dobre stará maska zo sušenej mäty, harmančeka a skorocelu. Suroviny sa zmiešajú v rovnakých častiach, rozdrvia sa, nalejú sa vodou a varia sa 10 minút na miernom ohni. Vývar sa prefiltruje a čajové lístky sa vyhodia. Do vývaru pridajte trochu zemiakového škrobu. Produkt uchovávajte 20 minút.
Prostriedky proti vráskam z nechtíka
Kvety nechtíka sa často používajú v receptoch alternatívnej medicíny a kozmetológie. Polievkovú lyžicu kvetov nechtíka zalejte pohárom (200 ml) vriacej vody a nechajte aspoň pol hodiny odstáť.
Viacvrstvová gázová obrúska sa navlhčí v bujóne, ľahko sa vyžmýka a nanesie na tvár. Kompresiu uchovávajte, kým nebude obrúsok takmer suchý. Po odstránení masky si tvár opláchnite teplou vodou.
Ihličie, brezové listy a harmanček
Lyžičku kvetov harmančeka, lyžičku ihličia, lyžicu čerstvých brezových listov rozdrvte v mixéri, pridajte malé množstvo prevarenej vody a rozmixujte na pastu. Kurací žĺtok pomelieme s lyžicou domáceho tvarohu a spojíme s bylinkovou kašou.
Zmes dôkladne premiešajte a naneste na tvár. Nechajte pôsobiť 25 minút, potom opláchnite vodou.
Bylinky na suchú pokožku
Do polovice pohára (100 ml) vriacej vody zalejte lyžičku čerstvých lupeňov ruží, rovnaké množstvo lístkov čerstvej mäty, kvetov harmančeka a čerstvej žihľavy. Varte päť minút. Keď vývar trochu vychladne, precedíme. Usadeniny pomelieme, spojíme s lyžičkou domáceho tvarohu a malým množstvom mlieka (kvôli konzistencii). Výsledkom by mala byť krémová hmota. Nanáša sa na tvár a po 20 minútach sa zmyje teplou vodou.
Omladzovač na báze plantain
Túto masku je lepšie robiť po kúpeli alebo saune, keď je tvár dobre naparená a póry sú otvorené. Maska obsahuje ovsené vločky, ktoré priaznivo pôsobia na zrelú a unavenú pleť.
Dve polievkové lyžice múky, mletej z ovsených vločiek, dve polievkové lyžice olivového oleja, polievková lyžica rozdrvených listov skorocelu sa zmiešajú a rozomelú do kašovitého stavu. Udržujte masku na pokožke až pol hodiny. Používa sa nielen na tvár, ale aj v oblasti krku a dekoltu.
Heřmánkový krém
Fyto-lotion sa pripravuje z kvetov harmančeka. Polievková lyžica suroviny sa naleje do pohára dobrého suchého bieleho vína. Lúhujte dva týždne na mieste chránenom pred slnečným žiarením.
Utrite pokožku dvakrát denne samostatne pripravenou pleťovou vodou, po ktorej musíte použiť výživný krém.
Lipový krém
Nálev pripravený podľa tohto receptu neobsahuje alkohol. Používa sa, keď sa objavia prvé zmeny súvisiace s vekom.
Pripravte výrobok z dvoch polievkových lyžíc lipového kvetu a 250 ml vriacej vody. Lipa sa naplní vodou a nechá sa pol hodiny. Potom prefiltrujte. Používajte pleťovú vodu dvakrát denne.
Kozmetický ľad sa pripravuje zmrazením vychladeného bylinkového nálevu. Slúži ako vynikajúci prostriedok na prevenciu objavenia sa skorých známok starnutia. Pri pravidelnom používaní ľad pomáha udržať vašu pokožku dlho sviežu.
Parné kúpele
Tento postup pomáha čistiť tvár, preto sa vykonáva pred aplikáciou masky.
Para, ktorá stúpa nad bylinkovým odvarom, otvára a čistí póry a éterické oleje extrahované z liečivých bylín vyživujú pokožku a poskytujú jej ochranu.
Parné kúpele navyše slúžia ako aromaterapia, pomáhajú prekonávať stres a zmierňujú únavu.
Liečivé byliny sú obľúbeným ľudovým liekom, ktorý pomáha vyrovnať sa s mnohými problémami, vrátane kozmetických. Pomocou bylinných surovín môžete výrazne omladiť pokožku a zlepšiť jej vzhľad. Navyše, všetka bylinková kozmetika je cenovo dostupná a ľahko sa používa.
Byliny na omladenie pokožky tváre a vrások okolo očí - recepty vytvorené prírodou!
Podľa štatistík počet škodlivých chemických prvkov z kozmetických prípravkov používaných ženami denne dosahuje 168. Znižujú imunitu a oslabujú endokrinný systém tela. Na túto situáciu však existuje riešenie – bylinky na omladenie pokožky tváre. Ak budete postupovať podľa odporúčaní na zber, skladovanie a prípravu bylinnej kozmetiky, toto množstvo sa môže výrazne znížiť a súčasne hojiť a omladzovať epidermis a telo ako celok.
Liečivý účinok bylín
Rastlinná kozmetika obsahuje väčšinu minerálov, organických kyselín a ďalších prvkov potrebných pre plnohodnotné fungovanie epiteliálnych tkanív.
Kozmetológovia rozdelili bylinky do skupín s prihliadnutím na typ a problémy pokožky. Tradičná medicína pozná viac ako 2 000 druhov liečivých rastlín, v domácej liečivej kozmetike sa používa 20 názvov, medzi nimi:
- žihľava, plantain, mäta sú vhodnejšie pre mastnú pleť;
- tymián, oregano, nechtík najlepšie používajú ženy so suchým typom povrchu;
- petržlen, púpava, celandín majú bieliace vlastnosti;
- Dubová kôra, harmanček, nechtík alebo šnúrka pomôžu upokojiť a zmierniť zápal;
- rozmarín a šalvia vás zbavia vrások okolo očí, úst a záhybov na čele;
- lipa, ľubovník bodkovaný pomáhajú zúžiť póry, tónovať epidermis, odstrániť mastný lesk;
- Recenzie kelu na omladenie tváre - morská tráva - chvália jeho jedinečný účinok na pokožku.
Výhody liečivej kozmetiky
Príspevok rastlín k omladzovaniu pokožky je obrovský. Prispieva k tomu veľa faktorov:
- prírodné komponenty šetrné k životnému prostrediu;
- hlboký účinok masiek, odvarov;
- bohatstvo a rozmanitosť rastlín vám umožňuje vybrať si ten správny recept pre akýkoľvek typ;
- spomaliť starnutie, intenzívne hydratovať, dodať pružnosť, zdravú farbu, bez strachu o zdravie tela, vyhnúť sa podráždeniu a zápalu;
- liečivé byliny sú absorbované bunkami 100%, na rozdiel od kozmetiky s chemickými zložkami.
Kedy použiť a kontraindikácie
Byliny sa môžu použiť na boj proti nedostatkom:
- zápal, akné;
- viac vekových škvŕn;
- tvorba nových vrások;
- nadmerná suchosť, odlupovanie kože
- alergické reakcie, svrbenie, začervenanie;
- opuch, modrosť v oblasti očí;
- mastný lesk, matná farba epidermis.
Existuje niekoľko kontraindikácií používania bylinnej kozmetiky:
- individuálna alergia na produkt;
- choroby spojené s obehovým systémom, onkológia;
- pooperačný stav (prítomnosť čerstvých rán).
Recepty, ktoré vrátia vašej tvári mladosť a krásu
Tonikum na báze lipového kvetu pomôže vyčistiť a doplniť vodnú rovnováhu buniek. Potrebujete 2 polievkové lyžice. kvety zalejte 250 ml vriacej vody, nádobu prikryte a po pol hodine preceďte. Utierajte pleť ráno a večer.
Použite 1 ČL výhradne na čistenie mastnej pleti. komplex bylín (kvety nechtíka, nevädza, fialka) a 1 polievková lyžica. harmanček, ktorý zalejeme vriacou vodou (0, 5 l). Na druhý deň odvarom potierajte problémové partie. Prípravok odstráni nečistoty a osvieži pokožku.
Maska vyrobená z aloe šťavy a ovsených vločiek pomôže zbaviť sa vrások okolo očí. Zmiešajte ingrediencie v pomere 2: 1 a naneste zmes v tenkej vrstve po dobu 10 minút. Zvyšky odstráňte vatovým tampónom.
Ďalšia osvedčená verzia masky na omladenie sa pripravuje z pasty z listov žihľavy, ľubovníka bodkovaného, čiernych ríbezlí, jarabiny, zaliate vriacou vodou v množstve 2-3 lyžice. zber na 0, 5 litra kvapaliny. Nechajte produkt asi 3 hodiny, rozdrvte ho na homogénnu konzistenciu (ak je to možné), potom naneste zmes na očistenú pokožku. Po pol hodine zvyšky umyte.
Maska z mäty piepornej a zeleného čaju (1 polievková lyžica každej zložky) pomôže obnoviť zdravý lesk a pružnosť epidermis. Zmes chvíľu zalejeme vriacou vodou. Potom sceďte vodu (možno použiť ako tonikum alebo základ na ľad) a samotné bylinky položte na povrch. Po 15 minútach vyberte dužinu.
Ak stále neveríte omladzujúcej sile bylín, potom odporúčame prečítať si náš článok o farmaceutických prípravkoch na tvár, možno pre vás budú vhodnejšie metódy tradičnej medicíny.
Pri omladzovaní bylinkami to musíte vedieť!
- Niektoré bylinky sú alergény. Pred použitím kozmetického výrobku vykonajte skúšobný test.
- Na kozmetické účely používajte rastliny zakúpené v lekárni (jeho kvalita je zaručená) alebo nazbierané v overených, ekologicky šetrných priestoroch.
- Preštudujte si vlastnosti a vlastnosti každého komponentu, mali by byť zamerané na vyriešenie problému podľa typu povrchu.
- Odvary pripravujte maximálne na 3 dni užívania, kašovité zmesi skladujte maximálne 2 dni.
- Ak chcete dosiahnuť väčší účinok, nezabudnite do svojej každodennej stravy zahrnúť potraviny proti starnutiu, vykonávať masáže a tvárovú gymnastiku.
- Umývanie odvarom po energetickej masáži tváre pomáha rýchlo nasýtiť bunky živinami a aktivuje procesy vrátane tvorby kolagénových a elastínových vlákien.
- Kozmetický bylinkový ľad účinne zvlhčuje a vyživuje epiteliálne bunky. Viac o receptoch na výrobu ľadových zázrakov nájdete tu.
Bylinné recepty proti vráskam
Vrásky a iné kožné poruchy vznikajú vplyvom mnohých faktorov, vrátane psychických – stres, úzkosť, depresia.
Dôležitý je aj environmentálny problém – špinavá atmosféra megacities, klimatické zmeny, náhle zmeny vlhkosti a teploty vzduchu.
Často pleť predčasne starne kvôli nesprávne zvolenej alebo nekvalitnej dekoratívnej kozmetike alebo príliš aktívnej mimike.
Vo všeobecnosti existuje veľa dôvodov, ale výsledok je zrejmý a takéto nedostatky sa môžu a mali by sa riešiť doma.
Bylinné extrakty sú veľmi široko používané v kozmetike. A ešte užitočnejšie sú vo svojej čistej forme.
Bylinky poskytujú tú najlepšiu starostlivosť o krásu, mladosť a zdravie pokožky a my ich radi využijeme.
Byliny na tvár proti vráskam - výhody
Existuje veľké množstvo bylín, ktoré pomáhajú obnoviť turgor pokožky a robia ju mladšou. Aby ste však dosiahli požadovaný omladzujúci účinok, odporúčame vám použiť nasledujúce liečivé rastliny:
- Aloe - hydratuje a omladzuje pokožku
- Nechtík – hydratuje, dezinfikuje, upokojuje a vyhladzuje vrásky
- Žihľava – pomáha urýchliť metabolické procesy v tkanivách a obnovuje elasticitu pokožky
- Levanduľa – osviežuje, upokojuje a obnovuje farbu pleti
- Podbeľ – vyhladzuje, hydratuje a robí pokožku zamatovou na dotyk
- Petržlen – vyhladzuje vrásky, hydratuje, vyživuje a bieli pokožku, vďaka čomu je mladá a fit
- Mäta – osviežuje a tonizuje starnúcu pleť
- Púpava – pomáha zbaviť sa pigmentácie
- Rozmarín - má vyhladzujúce vlastnosti, dobre napína a omladzuje pokožku
- Harmanček - obnovuje pokožku, zastavuje jej vädnutie, zabraňuje tvorbe vrások
- Jarabina – čistí pleť, vyhladzuje vrásky a pôsobí ako ľahký antioxidant
- Tymián - účinne hydratuje suchú pokožku, čím zabraňuje tvorbe vrások
- Šalvia – používa sa ako prírodný liftingový prostriedok
- Praslička roľná – odstraňuje ochabnutú pokožku, pomáha pri mastnej a problematickej pokožke tváre
Vyššie sme opísali malý počet bylín, ktoré možno použiť v domácej kozmetike na boj proti starnutiu pokožky. V závislosti od vlastností bylinky ju možno použiť vo forme masky, nálevu alebo obkladov. Potieranie tváre kozmetickým ľadom na báze bylinkového odvaru pomáha dokonale odstraňovať vrásky.
Recepty na masky proti vráskam
Vrásky môžete odstrániť pomocou pleťových masiek vyrobených z liečivých bylín. Používajte bylinky čerstvé aj sušené.
Maska proti vráskam pod očami
Vrásky pod očami pomôže odstrániť bylinná maska zo sušených kvetov plantain, mäty a harmančeka. Nasekajte a zmiešajte bylinky po 1 polievkovej lyžici, zalejte ich pohárom vriacej vody a varte na miernom ohni 10-15 minút. Potom vodu preceďte, do bylinkovej dužiny pridajte 1 lyžičku zemiakového škrobu a dobre premiešajte. Pred nanesením masky na tvár ju najskôr namažte výživným krémom. Nechajte pôsobiť 20 minút, potom opláchnite vodou s izbovou teplotou.
Maska na blednúcu a starnúcu pleť
Maska z listov šalvie, ľubovníka, harmančeka a lipy pomáha odstraňovať vrásky z blednúcej a starnúcej pleti. Odmerajte suché prísady v rovnakých pomeroch - jednu čajovú lyžičku naraz. Pomocou mlynčeka na kávu ich dôkladne pomelieme na múku. Zalejeme vriacou vodou. Potom pridajte lyžicu kyslej smotany a lyžičku rastlinného oleja. Naneste masku a po 20 minútach opláchnite vodou pri izbovej teplote.
Mäta, plantain, harmanček
Dokonale pomáha maska zo sušených bylín mäty, skorocelu a harmančeka. Musia byť zmiešané v rovnakých častiach, rozdrvené a varené desať minút na miernom ohni. Potom to všetko preceďte a do vody pridajte zemiakový škrob. Pred aplikáciou tejto masky na tvár ju musíte namazať výživným krémom. Nechajte masku pôsobiť dvadsať minút.
Maska nechtíka
Vrásky na tvári odstránite nechtíkom lekárskym: 1 polievkovú lyžicu tejto bylinky zalejte 1 pohárom vriacej vody a nechajte 30 minút lúhovať. Do výsledného nálevu namočte gázový tampón a priložte na tvár. Keď obrúska začne schnúť, vyberte ju a umyte teplou vodou.
Ďalší ľudový recept na výživnú a vyhladzujúcu masku pre starnúcu pleť
Jemne nakrájajte a primiešajte lyžičku kvetov liečivého harmančeka, lyžicu čerstvých brezových listov, lyžičku ihličia. Rozdrvenú hmotu zalejeme prevarenou vodou, aby vznikla pasta. Pridáme jeden žĺtok a lyžicu tvarohu. Rozdrvte všetky zložky a naneste na pokožku tváre po dobu 25 minút. Opláchnite teplou vodou.
Maska pre starostlivosť o suchú pokožku
Vezmite 1 čajovú lyžičku čerstvých okvetných lístkov ruží, čerstvých listov mäty, sušených kvetov harmančeka a čerstvých listov žihľavy. Všetko zalejte pol pohárom vriacej vody, povarte 5 minút a preceďte.
Bylinkovú kašu zmiešajte s 1 lyžičkou tvarohu a pridajte trochu teplého mlieka, aby ste získali hmotu podobnú hustote kyslej smotane.
Naneste na pokožku tváre a po 20 minútach opláchnite teplou vodou.
Ľudový recept na bylinkovú pleťovú vodu proti vráskam
1 polievkovú lyžicu sušených kvetov rumančeka zalejeme 1 pohárom suchého bieleho vína a necháme 2 týždne lúhovať. Starnúcu pleť utierajte týmto pleťovým mliekom ráno a večer, po utretí naneste na tvár výživný krém.
Bylinky sa oddávna považujú za účinný ľudový prostriedok proti vráskam. Je dôležité, aby ste tieto recepty používali nie príležitostne, ale neustále alebo v opakovaných kurzoch, a potom vám jednoduché, ale veľmi účinné recepty pomôžu vyhladiť zmeny súvisiace s vekom a hlboké vrásky sa nebudú objavovať veľmi dlho.